Základní škola a mateřská škola Mirovice, okres Písek

8. hodina14.15 - 15.00

Partnerská škola

Švýcarsko očima účastníků zájezdu

21. října v 5 hodin ráno jsme vyrazili na výměnný pobyt do Švýcarska. Cesta byla dlouhá, proto nám ji zkracovaly filmy na videu… Jeli jsme přes Německo, nejdelší zastávku jsme měli u Bodamského jezera.

Když jsme dorazili do Baetterkindenu, snad každý byl nervózní, co ho čeká a jestli se dorozumí. Po vybalení věcí přišli někteří švýcarští kamarádi a společně jsme se šli projít. Potom následovala večeře na uvítanou.

Druhý den jsme si prohlédli hlavní město Bern. Tady nám Roland, švýcarský učitel, pověděl něco o historii města. Třetí den už z nás nervozita spadla. Jeli jsme do aquaparku. Bylo tam asi deset různých tobogánů a každý se tu vyřádil. Ve středu jsme navštívili školu, která je opravdu luxusní. Se Švýcary jsme měli tři vyučovací hodiny: němčinu spojenou s češtinou, tělocvik a hudební výchovu. Bylo to fajn a já jsem se kupodivu dorozuměla. Zbytek dne a následující noc jsme strávili v rodinách svých kamarádů. Ve čtvrtek jsme jeli do hor. Stoupali jsme nejprve autobusem a pak lanovkou. Shora byl nádherný výhled. Zpátky jsme museli šlapat po svých. Už nás bolely nohy, ale učitelé pro nás přichystali překvapení: zbytek cesty jsme mohli sjet na koloběžkách. Bylo to super a my jsme to opakovali „noch einmal“. To se však neobešlo bez pádů.

Nejbolestnější byl čtvrtek 25. 10., protože jsme se museli rozloučit se Švýcary. Za tu krátkou a krásnou dobu nám moc přirostli k srdíčku a my jsme náš odjezd probrečeli. Oni sice příští rok přijedou, ale to je moc dlouhá doba. V pátek ráno, 26. 10. v osm hodin ráno, jsme se vydali na cestu domů. Jeli jsme přes rakouské Alpy.

Celý tento týden byl skvělý! Nejvíc se mi líbilo v aquaparku, v rodině a na koloběžkách. Jsem moc ráda, že jsem mohla do Švýcarska jet! Našla jsem nové kamarády, ochutnala jejich výborná jídla a zažila jsem spoustu legrace… Nikdy na tyto dny nezapomenu. Byl to pro mě nejlepší zážitek s kamarády a učiteli. Ať žije Švýcarsko!

Nela Maroušková, VIII.A

© 2007 - 2009 Základní škola a Mateřská škola Mirovice, Komenského 4, 398 06 Mirovice.